Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
9 dalykai

9 dalykai, kurių geri tėvai turėtų nedaryti

Panašaus pobūdžio straipsniuose paprastai dalijamės patarimais tėvams, kaip puoselėti santykius su vaikais ir auginti juos laimingais bei savimi pasitikinčiais. Šįkart – atvirkščiai, pasakojame, ko nereikėtų daryti.

#1 Nesinervinkite

Pradėkite nuo savęs – vaikai puikiai jaučia mūsų nuotaikas ir jas perima. Ramių tėvų ramūs ir vaikai. Antra, vaikams reikia daug mūsų kantrybės, todėl itin svarbus teigiamas tėvų nusiteikimas. Būtinai išsimiegokite, net jei dėl to nukentės namuose laukiantys darbai. Neatsisakykite artimųjų jums siūlomos pagalbos, jei tik ji yra jums siūloma. Stenkitės kartais laiką leisti ne namuose, pakeiskite aplinką. Nepamirškite, kad jūsų vaikui labai reikalinga gyvenimu besidžiaugianti mama.

#2 Nekeiskite sprendimo

Jei vaikui pažadėjote ką nors padaryti, pažadą tesėkite. Ta pati taisyklė galioja ir dėl draudimų. Jei kas nors buvo uždrausta vieną kartą, visus kitus kartus šios draudimo taip pat turi būti paisoma. Negali būti, kad tų pačių dalykų su mama daryti negalima, o su tėčiu – galima. Visi šeimos nariai turi laikytis aiškios auklėjimo strategijos.

#3 Nenaudokite fizinio ir psichologinio smurto

Tai nusikaltimas vaiko atžvilgiu. Daugybė tyrimų įrodo, kad psichologinis smurtas savo pasekmėmis yra panašus į fizinį smurtą. Žemindami vaikus, rėkdami ant jų mokote vaiką konfliktus spręsti panaudojant jėgą. Mažylis žinos, kad teisus tas, kuris yra aukštesnis, vyresnis, stipresnis, o paaugęs ir pats gali jums „atsidėkoti” lygiai taip pat.

#4 Nemeluokite

Jei ruošiatės skiepui, vaikui pasakykite, kad jis bus skiepijamas, nebus malonu, bet būsite šalia. Jei rūkote, paaiškinkite vaikui, kad tai – blogas įprotis, jums nepavyksta jo atsikratyti, bet jūs stengsitės vis dėlto tai padaryti. Jei vaikas paprašė ką nors padaryti, bet jūs pamiršote, paprasčiausiai atsiprašykite. Net ir pats nereikšmingiausias melas kenkia jūsų autoritetui.

#5 Jokio šantažo

„Jei neberėksi, duosiu tau saldainį” arba „jei nenustosi taip elgtis, negalėsi žiūrėti filmukų”. Tai dresūra, šantažas ir manipuliacija. Visada stenkitės rasti žodžius, kad įtikintumėte vaiką padaryti tai, ko iš jo norite. Svarbiausia pasitelkti kantrybę.

#6 Nedrauskite per daug ir per dažnai

Prieš ką nors uždrausdami vaikui pagalvokite, ar tikrai šis draudimas labai svarbus. Draudimų turėtų būti kuo mažiau, nes kitokiu atveju vaikas jų paprasčiausiai neįsimins ir nepriims. Elektros jungikliai, įkaitusi kaitlentė, langai, kelias – vienareikšmiškai negalima. Visa kita turėtų būti patraukta kuo toliau arba galite atsipalaiduoti ir leisti. Jei vaikas aptiko daug kainuojantį jūsų telefoną ar brangius lūpų dažus, kaltinti turėtumėte tik save. Šis daiktas dabar jau tapo visiškai pelnytu mažylio trofėjumi.

#7 Nerodykite prasto pavyzdžio

Kvaila pasakoti vaikui apie rūkymo žalą į plaučius tuo metu traukiant cigarečių dūmus. „Aš suaugęs žmogus, man galima”, – toks paaiškinimas tikrai nebus veiksmingas.

#8 Nebijokite pripažinti savo klaidų

Nesame dievai, taigi būname neteisūs. Jei įtūžę apšaukėte vaiką, jei priėmėte netinkamą sprendimą ar neteisingai vaiką supratote, būtinai jam paaiškinkite, kad suklydote ir atsiprašote. Nebijokite, jūsų autoritetas dėl to nenukentės. Vaikui svarbu žinoti, kad nereikia gėdytis savo klaidų. Juk tik iš jų gauname vertingos patirties.

#9 Nebijokite rodyti meilės

Nebijokite dažniau apkabinti savo vaiką, paimti jį ant rankų, nupirkti dovaną. Svarbiausia yra laikytis aiškios auklėjimo strategijos, apibūdintos kituose punktuose. Jei tvirtai laikotės jūsų pačių nustatytų taisyklių, meile galite lepinti vaiką kiek tik norite – juk vaikystė būna tik kartą.

Mano išsaugoti straipsniai