Nerasime vaiko, kuris nemėgtų saldumynų. Tačiau rūpestingi tėvai supranta, kad gardėsiai negerai nei figūrai, nei dantims, tačiau negi vaiką paliksi be saldumynų… Kokią rasti išeitį?
Nauji vaiko mitybos įpročiai dažniausiai susiformuoja tarp 6 ir 10 metų. Padėti vaikui suprasti, kas sveika, ką reikia valgyti, o ko atsisakyti – mūsų, tėvų, pareiga. Prastai pavalgęs prie stalo, vaikas nori užkandžiauti – taip jis numalšina alkį ir pakelia nuotaiką. Sultys, sausainiai, traškučiai, saldainiai… Pagundų – daugybė! Ir, žinoma, dažniausiai mažosios rankos tiesiasi prie saldumynų.
Kiek jų galima vaikui duoti ir kokių, teiraujamės gydytojo ir medicinos mokslų daktaro Vaidoto Urbono.
„Negaliu sakyti, kad saldumynų negalima valgyti visai, tačiau jie tikrai nėra rekomenduotini. Pirmiausia reikėtų apibrėžti, kas yra saldumynai. Cukrus, saldainiai, medus – produktai, kurių sudėtyje yra lengvai įsisavinamų vadinamųjų „cukrų” – cukraus, fruktozės, sacharozės, gliukozės. Tai nėra nuodas, tačiau ir geru maisto produktu nepavadinsi, nes, žiūrint iš maisto sveikatos pozicijos, šie „cukrūs” yra mažai vertingi. Nes tai yra greitai pasisavinami angliavandeniai, kurie greitai patenka į kraują ir pakelia insulino lygį – šitokiu būdu didėja nutukimo, ir ypač vaikų tarpe, diabeto rizika.
O vaikų nutukimo atvejų smarkiai daugėja. Ir ne tik Jungtinėse Amerikos valstijos, kaip įprasta manyti, – nerimą kelianti tendencija regima Vakarų Europoje, ją stebime ir Lietuvoje. Ir kaip mitybos specialistai konstatuoja, didžiausią reikšmę nutukimui turi ne riebalai, kaip buvo manyta ilgą laiką. Amerikoje buvo atliktas tyrimas, kurio metu palyginti tėvų ir vaikų valgymo įpročiai. Pasirodo, kad tėvai valgė kur kas riebesnį maistą nei vaikai, tačiau nutukusių vaikų yra keturiskart daugiau nei kadaise buvo tėvų.
Taigi, riebalai, žinoma, turi reikšmės nutukimui, tačiau neabejotinai dar svarbesni yra greitai įsisavinami angliavandeniai, įvairūs perdirbti maisto produktai (miltiniai gaminiai). Štai dėl ko saldumynai nėra gerai – jie didina nutukimo riziką. Yra ir kitokios ligos, tarp kurių paminėčiau dantų ėduonį. Labai gerai žinomas “buteliuko sindromas” – kai iš buteliuko geriantiems vaikams dažnai būna pažeisti priekiniai dantys, nes dantukai vis „mirksta” saldžiame gėrime.
Be abejo, vaikams energijos reikia. Jie judrūs, laksto, ir saldumynų jiems visiškai neuždrausime. Jei vaikas yra normalaus svorio, aktyvus, judrus, o šeimoje nėra nutukusių žmonių, nieko blogo nenutiks, jei jis suvalgys saldainį. Tačiau galbūt jam galima pasiūlyti sveikesnį saldumyną? Štai jei jis suvalgytų vaisių, tai be cukraus dar gaus ir maisto skaidulų, kurios yra labai svarbios virškinimui, žarnyno normaliam funkcionavimui. O kadangi kalbame apie saldumynus, kaip saldainio pakaitalą rekomenduočiau vaikui duoti vaisių juosteles „Veri Beri”, kurios pagamintos iš natūralių medžiagų, jose nėra cukraus ir yra sveikatai taip reikalingų maisto skaidulų.
Apie „Veri Beri“:
– Šiose juostelėse nėra jokio papildomo cukraus – tik natūraliai vaisiuje esančios fruktozės. Fruktozė neskatina ląstelių gaminti insuliną, todėl rekomenduojama ir diabetu sergantiems ligoniams.
– Gausu maisto skaidulų. 100 g saldainių yra apie 6 g maisto skaidulų. Surišdamos vandenį ir minkštindamos išmatas maisto skaidulos skatino žarnyno peristaltiką, didina gerųjų bakterijų kiekį žarnyne, sumažina alkio jausmą. Vaikai turi gauti tiek maisto skaidulų: vaiko metai +5 g. Pavyzdžiui, 9 metų vaikas per parą turi gauti 14 g maisto skaidulų.
– Sudėtyje yra citrusų pektino. Tai tirpi maisto skaidula, kuri padedant esant vidurių užkietėjimui ar viduriavimui. padidina gerųjų bakterijų kiekį organizme. Pektinas „suriša” kai kurias toksines medžiagas.
– Be gliuteno, tad vaisių juosteles gali valgyti sergantys celiakija, turintys alergiją ar hiperjautrumą kviečiams.
– Be dažiklių ir konservantų, kurie gali sukelti mažiesiems alergines reakcijas.
– „Veri Beri” yra keturių skonių: aviečių, braškių, vyšnių ir juodųjų serbentų. Nelimpa prie pirštų, sudėti į užtraukiamą pakuotę.