Kiaušinis yra vertingas maisto produktas, todėl jo reikėtų nepamiršti planuojant savaitės valgiaraštį. Ką apie kiaušinį vertėtų žinoti mažų vaikų tėvams? Jūsų dėmesiui – 9 faktai.
Kiaušinis – labai vertinamas maisto produktas, nes turi daug baltymų, kurie vaiko žarnyne virsta amino rūgštimis, taip pat ir tomis, kurios būtinos jo augimui ir raidai. Gausu ir nesočiųjų rūgščių, ir vitaminų A, E, B, D.
Didelio skirtumo tarp įvairių naminių paukščių kiaušinių nėra, juose baltymų ir riebalų yra panašiai. Kiaušinių sudėtis ir vertė priklauso nuo to, kaip buvo šeriami ir laikomi paukščiai. Vertingiausi – natūraliai kaime augintų vištų kiaušiniai.
Lukšto spalva įtakos kiaušinio mitybinei vertei neturi.
Visų kiaušinių trynys yra daug vertingesnis nei baltymas, kuris dažnai gali įjautrinti vaiko organizmą ir paskatinti alergiją.
Kiaušinio vaikui galima duoti nuo 1 metų. Įmušti į mėsos ar žuvies kukulius galima kūdikiams tik nuo 10 mėn. Gydytojui rekomendavus kiaušinis į vaiko meniu gali būti įtrauktas ir kitu metu.
Vaikui, kuris alergiškas kiaušiniui, negalima duoti jokių produktų, kurių sudėtyje jo yra: blynų, makaronų, pyrago ir kt.
Vaikui geriau pasiūlyti kietai virtą kiaušinį.
Prieš verdant kiaušinių lukštus reikėtų nuplauti šiltu tekančiu vandeniu ir kempinėle.
Rinkdamasi kiaušinius parduotuvėje atkreipkite dėmesį į ženklinimą. Pirmasis skaičius rodo, kokiomis sąlygomis buvo laikoma kiaušinį padėjusi višta. Skaičiai gali būti šie: 0,1,2 ir 3.
3 rodo, kad višta buvo laikoma mažučiame fabrikiniame narvelyje.
2 – kad višta buvo laikoma ant pakreikto grindinio, galėjo laisva vaikštinėti po fermą.
1 – kad višta augo laisvėje, pavyzdžiui, sodyboje.
Kiaušinis, paženklintas skaičiumi 0, yra ekologiškas. Vištos paprastai auginamos mažomis grupelėmis, kiaušinius deda gūžtose, gali išeiti į lauką ir yra šeriamos natūraliu lesalu.