JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą

Vienas atsakingiausių būsimųjų tėvų darbų – išrinkti naujagimiui vardą. Jis turi ne tik patikti tėvams, bet ir tikti kūdikiui.

Prieš gimimą ar po gimimo?

Patartina vardo būsimam vaikučiui pradėti dairyti dar nėštumo metu. Nes išėjus gimdymo atostogų turėsite laisvesnio laiko ir galėsite pasidomėti vardų kilme bei reikšme. Gimus mažyliui jus užgrius rūpesčių lavina, be to, savo darbą “dirbs” hormonai, todėl greitai ir vieningai išrinkti vaikui vardą bus nelengva. Žinoma, ne vieni tėvai sako, kad gimus vaikui ir jį pamačius, nebetinka jokie prieš tai sugalvoti vardai ir tenka galvoti iš naujo. Taip, tai tiesa. Tokiu atveju geriausia nėštumo metu turėti keletą patinkančių vardų variantų.

Kas renka vaikui vardą?

Atsakymas į šį klausimą paprastas – tėvai. Žinoma, jūs turite mandagiai išklausyti senelių, draugų variantus, padėkoti jiems už rūpestį ir dėmesį, tačiau galutinį sprendimą ir atsakomybę dėl vaiko vardo parinkimo turite jūs. Kartais tėvai pasiskirsto paeigomis – sūnui vardą renka mama, dukteriai – tėtis (arba atvirkščiai), tačiau optimaliausia, kai vardą renka ir dėl jo sutaria abu tėvai.

Kas patinka mamai, o kas – tėčiui?

Vienas iš variantų – kai vyras ir žmona surašo ant lapelio po penkis ar dešimt jiems labiausiai patinkančių vardų drauge su jų reikšmėmis, tada aptaria visus, žiūri, kurie vardai sutampa, o kurie yra visiškai nepriimtini vienam iš jų ir iš karto išbraukiami.

TAIP PAT REKOMENDUOJAME: Rečiausi vaikų vardai Lietuvoje

Vardo reikšmė

Šiuo būdu vaikui vardą renkantys žmonės atidžiai studijuoja vardų žodynu su vardų reikšmėmis. Kartais labai gražiai skambantis vardas turi įdomią prasmę. Pavyzdžiui, ar žinojote, kad vardas Akvilė kilo iš lotynų kalbos ir reiškia erelį? O Klaudijus yra irgi lotyniškos kilmės vardas, reiškiantis „šlubas”. Populiarus Lietuvoje berniuko vardas Armandas senąja vokiečių kalba reiškia kareivį ir karo vyrą. Mergaitės vardas Kunigunda irgi kilęs iš senosios vokiečių kalbos ir reiškia du žodžius – „giminė” ir „kova”. Tik nedaug vardų yra lietuviškos kilmės, pavyzdžiui, augalų pavadinimus primenantys vardai Eglė, Rūta, senuosius aisčius įamžinantis vardas Aistė.

JUS TAIP PAT SUDOMINS: Populiariausi 2017 metų vaikų vardai Lietuvoje – kas naujo?

Vardo skambėjimas

Tai irgi vienas iš argumentų, renkantis vardą vaikui. Kaip yra sakiusi viena žinoma dizainerė, berniuko vardai turi skambėti vyriškai, mergaičių – švelniau, moteriškiau. Kas suteikia vardui vienokį ar kitokį jo skambėjimą? Balsių ir priebalsių išsidėstymas. Kietieji priebalsiai R, Š, Ž suteikia vardui tvirtesnį skambesį. Ištarkite, pavyzdžiui, garsiai vardus Šarūnas, Ąžuolas, Skomantas ir mergaitiškus – Liepa, Adelė, Milda. Jaučiate skirtingus skambėjimo atspalvius? Svarbu ne tik skambesys, bet ir vardo rašyba.

Tarptautinis ar lietuviškas?

Kai kurios šeimos, ypač mišrios arba gyvenančios užsienyje ieško vardų, kurie būtų populiarūs daugelyje šalių tarptautiniai. Pavyzdžiui, Tomas, Monika, Paula, Benas tikrai neprapuls jokioje šalyje. Tuo tarpu dėl lietuviško skambėjimo kai kurie vardai užsienyje gali pridaryti nemažai keblumų. Tuo tarpu kita dalis tėvų atvirkščiai, vardu nori pabrėžti tautinį identitetą, todėl vaikams suteikia tik lietuviškus vardus – Upė, Vėjas, Uosis ir pan.

Populiarus ar nelabai?

Gyventojų registro tarnyba viešai skelbia pačius populiariausius vardus Lietuvoje. Todėl jei nenorite, kad drauge su jūsų Dominyku klasėje mokytųsi dar keturi dominykai ar be jūsų Evelinos smėlio dėžėje tupėtų dar penkios evelinos, prieš suteikdami vardą vaikui pasidomėkite, kokie yra patys populiariausi šiuo metu Lietuvoje ir jūsų mieste.

MAMOS KALBA ATVIRAI: Kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui

Gimdamas atsineša vardą

Kartais tėvai specialiai nerenka vaikui vardo iš anksto, nes laukia, kad gimtų ir atsineštų vardą pats, tai yra, jam suteikiamas tos dienos varduves švenčiančio vaiko vardas. Tačiau kyla pavojus, kad gimimo dieną varduves švęs keistų vardų savininkai ir jums teks skubiai ieškoti kito vardo mažyliui. Būna dienų, kai vardo dieną švenčia Marcelinas, Ginbutas, Arnulfas. Ar radote iš ko rinktis?

Du vardai ar vienas vardas?

Lietuvoje yra oficiali galimybė vaikui suteikti du vardus, o ne vieną, todėl jei jums patinka vienas vardas, o vyras stoja mūru už kitą, gal verta apsvarstyti galimybę duoti abu? Du vardus (ypač antrąjį) vaikams suteikia šeimos, kuriose yra tradiciją suteikti vaikui tėčio ir senelio vardą. Jei senelis yra Vytautas, sūnus irgi, sulaukus vaikaičio, kai šio tėvai jau nebenori trečio Vytauto už vieno stalo, galima suteikti jam antrąjį Vytauto vardą. Pavyzdžiui, Joris Vytautas arba Kajus Jonas (jei giminėje yra vardo Jonas dinastija).

AR ŽINOJOTE? Vardai iš trijų raidžių: kokie vaikų vardai yra trumpiausi Lietuvoje

Kokių vardų geriau nesuteikti?

– Mėgstamo filmo herojaus vardo. Juk praeis keleri metai, filmą seniai užmiršite, ir pačiam bus juokinga, kad kažkada, jo įkvėpti, suteikėte vardą savo vaikui.

– Venkite vardų, kurie skamba panašiai (Deivydas, Deividas) ir dėl to gali kilti nesusipratimų. Arba sunkiai ištariamų vardų, kuriuos diktuojant gali tekti nuolat ištarti juos paraidžiui.

– Vardo, kurį išrinko jūsų antroji pusė, bet jūs jam nepritariate. Jeigu esate susitarę, kad vardą sūnui renka tėtis, pasilikite galimybę, kad jis pasiūlytų bent kelis variantus, ir jūs abu galėtumėte iš jų išrinkti tinkamiausią.

– Netinkančio prie pavardės. Labai ilgas vardas netinka prie labai ilgos pavardės, sviestas sviestuotas bus, jei vardas ir pavardė turės vienodą skambesį.

author avatar
super_admin
Mano išsaugoti straipsniai

SKAITOMIAUSI