Iki gimdymo likus suskaičiuotoms dienoms, vienos moterys mėgaujasi paskutinėmis „laisvės” akimirkomis – lankosi renginiuose, kviečiasi draugus, pačios svečiuojasi. Tuo tarpu kitos mieliau užsisklendžia namuose ir mėgaujasi paskutinėmis ramybės valandomis dviese su vyru. Nesvarbu, kurioje barikadų pusėje jūs – darykite tai, ką norite!
Džiaugsmas pinasi su baime
Baigiantis nėštumui, moterims gana dažnai svyruoja nuotaika. Viena vertus, pabodo nėštumo vargai ir jos džiaugiasi, kad pagaliau galės paimti į rankas savo kūdikį. Antra vertus, laikotarpis po gimdymo kelia daug klausimų: ar aš susidorosiu? Kaip pasikeis mano gyvenimas?
Tačiau labiausiai nėščiosioms paskutinėmis savaitėmis rūpi gimdymas. Prieš apskaičiuotą gimdymo datą didėja sąrėmių, galimų komplikacijų baimė. Daugelį moterų kankina nerimas, kad kažkas gali būti ne taip. Nors jos turi daug informacijos, tačiau būsima patirtis yra nauja ir su niekuo nepalyginama.
Kai kurios moterys mėgina kuo mažiau apie tai galvoti. Tačiau dauguma nori kalbėti apie būsimą gimdymą. Pokalbiai su partneriu, patirties turinčiomis draugėmis ir giminaičiais padeda išsklaidyti baimes. Gauti informacijos būsimos mamos gali ir nėščiųjų kursuose. Kankinančias mintis kartais padeda nuvyti kvėpavimo ir atsipalaidavimo pratimai, pavyzdžiui, joga ar masažas. Taip pat yra gerai pajudėti – pasivaikščioti, paplaukioti, pašokti.
Jei jums tenka nuolat kovoti su baimėmis, pabandykite kontroliuoti savo mintis: išmokite apie baimes galvoti tik tam tikrą dienos laiką, kad po to vėl galėtumėte imtis džiugių dalykų. Arba mintis užsirašykite, kad užrašus, kaip ir baimę, po to galėtumėte nustumti į šoną. Raminanti gali būti ir visiškai banali mintis: vieną šeštadienį išeikite į pėsčiųjų zoną ir pamatysite, kiek daug čia yra žmonių. Visus juos kažkada pagimdė moteris – tai pavyks ir jums!
Daugelį nėščiųjų dabar kankina nemiga. Sunku rasti patogią padėtį miegoti.
Daugelio būsimųjų mamų mintys pradeda suktis ratu, kai jos eina miegoti – apie gimdymą, gyvenimą su kūdikiu, ir tai, kas dar laukia ateinančiomis savaitėmis. Be to, dabar labai sunku rasti patogią padėtį miegoti. Pilvas yra sunkus ir didelis, kiekvieną kartą verčiantis ant šono jį reikia tiesiogine šio žodžio prasme “perkelti”. Įprastos miego padėtys jau neįmanomos. Nėščiosios neturėtų ilgai gulėti ant nugaros, nes tai trikdo kraujotaką. Geriau yra šoninė padėtis, kai po aukščiau esančiu keliu galima pasikišti pagalvę. Daugeliui nėščiųjų paskutinėmis savaitėmis miegoti neleidžia ir stiprus poreikis šlapintis.
Štai keletas patarimų, kaip geriau išsimiegoti:
Negalvokite apie baimes: klausykitės muzikos, megzkite, skaitykite arba pasižiūrėkite gražų filmą.
Pasivaikščiojimas vakare atpalaiduoja mamą ir užliūliuoja kūdikį.
Pasimėgaukite šilta vonia. Raminančiai veikia levandų, rožių arba sandalmedžio kvapai.
Atsipalaidavimo ir kvėpavimo pratimai, kurių išmokote nėščiųjų kursuose, padės užmigti.
Lengviau miegoti plačioje lovoje su pagalvėmis, kuriomis paramstykite pilvą.
Sveiki migdomieji yra žolelių arbatos, užmigti padeda apyniai, melisa bei valerijonas.
Prieš gimdymą pasistiprinkite
Prieš pat gimdymą jūs galite dar kartą pasipildyti energijos rezervus. Geriausia būtų dažnai, tačiau po nedaug užkandžiauti, tai mažiau apsunkina organizmą. Sąrėmius iškęsite geriau, jei jiems pasiruošite valgydama daug angliavandenių turinčio, lieso maisto.
Maitinkitės taip, kaip ilgųjų nuotolių bėgikė prieš svarbų startą: valgykite daug šviežio, augalinio maisto, turinčio daug skaidulinių medžiagų, angliavandenių ir nesočiųjų riebalų rūgščių. Skanaukite daug pieno ir neskaldytų grūdų produktų, šviežių salotų ir vaisių.
Ar jūs gerai pasirengusi?
Lagaminėlis, kurį vešitės į ligoninę, jau turi būti paruoštas, kad nepultumėte į paniką, jei viskas prasidės staiga. Patikrinkite, ar nieko nepamiršote. Gerai yra žinoti kelią iki ligoninės. Ar žinote aplinkinių kelių, jei jūsų kūdikis pradėtų belstis į pasaulį tuo metu, kai gatvėse piko metu daug automobilių? Jei savo automobilį kas vakarą statote vis kitoje vietoje, gerai įsidėmėkite, kur jis stovi. Kai būsite susijaudinusi, atmintis gali apvilti. Pasiruoškite ir telefono numerius, kurių jums gali prireikti, pavyzdžiui, taksi, greitosios pagalbos, akušerės ar gimdyklos. Jei jau turite vaikų, reikėtų pasirūpinti, kur jie bus, kai jūs būsite klinikoje.
Turėkite pasiruošusios visus reikalingus dokumentus
Informuokite kliniką apie tai, ar po gimdymo norėsite būti su kūdikiu vienoje palatoje, ar dalinsitės daugiaviete palata su kitomis moterimis. Turėkite pasiruošusios visus reikalingus dokumentus. Kad būtų įformintas jūsų atvykimas į ligoninę, reikės jūsų asmens pažymėjimo, nėščiosios kortelės.
Pagalvokite ir apie laiką po gimdymo. Ar jūsų vyras galės pasiimti atostogų? O gal atvyks močiutė, draugė?
Dabar metas pasirūpinti kūdikiu
Galbūt jūs jau seniai pasirūpinote kūdikio kraiteliu. Nes juk malonu pirkti daiktus naujam šeimos nariui. Tačiau kai kurios moterys pirkinius atidėlioja iki paskutinės dienos. Pagalvokite apie tai, kad kūdikiai greitai auga ir iš esmės jiems nedaug reikia. Štai kelios rekomendacijos:
* Rūbeliai: marškinėliai, glaustinukai, šliaužtinukai, vilnonis švarkelis ar megztinis, kai vaiką nešite į lauką, vilnonės kojinytės (viskas 56-62 dydžio). Medvilninės arba šilkinės kepurytės, žiemą gimusiems kūdikiams – vilnonė kepurytė.
* Vystymui: vystymo vieta turi būti patogi, mažiausiai 80×80 dydžio. Praktiška yra vystymo komoda ar vystymo lenta. Tačiau kūdikį galima vystyti ir ant nuvalomo pagrindo tėvų lovoje ar ant grindų. Nesvarbu, ar jūs pasirinksite medžiaginius vystyklus, ar sauskelnes, jums reikės marlės palučių (pavalymui, ar naudoti žindant).
* Kūdikio priežiūrai: plastikinė vonelė maudymui, vandens termometras, žirklutės nagams apvalintais galais, minkštas plaukų šepetys. Vaikams nereikia odos priežiūros priemonių, geriausia – švarus vanduo.
* Miegui: vaikiška lovelė naujagimiui arba lopšys.
* Gabenimui: vaikiškas vežimėlis ir automobilio kėdutė.
Taip vystosi kūdikis paskutinėmis savaitėmis
Kūdikiai gimsta vidutiniškai 51-54 cm ūgio.
Paskutinėmis savaitėmis kūdikis praktiškai nebeauga, tačiau gerokai didėja jo svoris: nuo 20 iki 30 g kasdien. Taip jis užsitikrina energijos rezervų pirmosioms dienoms po gimimo. Be to, tai padeda jam įveikti ryškų temperatūrų skirtumą – juk vaisiaus vandenys yra 37 laipsnių šilumos. Per placentą visos motinos imuninės medžiagos perduodamos kūdikiui. Kaip tik paskutinėmis savaitėmis į jo kraują patenka svarbūs antikūniai, kurie saugos kūdikį pirmosiomis gyvenimo savaitėmis ir mėnesiais, kol jo organizmas pats pradės juos gaminti.
Jūsų kūdikis dabar bus daug ramesnis nei praėjusiomis savaitėmis. Jam tiesiog jau per mažai vietos. Ir vis dėlto jis vietos nepritrūks. Vaisiaus vandenys kaip minkštas apvalkalas saugo kūdikį nuo per didelio spaudimo. Dabar nėščioji dažniau junta ritmiškus garsus pilve, kartais – valandų valandas. Tai paaiškinti paprasta: kūdikis žagsi. Prieš pat gimimą kūdikiui nuslenka plaukeliai. Jis, be to, čiulpia savo nykštį, taip treniruodamas savo čiulpimo refleksą. Skrandį, inkstus ir šlapimo pūslę kūdikis treniruoja kasdien išgerdamas ir pašalindamas iki trijų litrų vaisiaus vandenų.
Kūdikiai gimsta vidutiniškai 3-3,5 kg svorio. Visko, ką kūdikis turi mokėti gimimo metu ir iš karto po jo, jis ilgai mokėsi. Jis išmoko kvėpuoti. Skystis, esantis jo plaučiuose, gimimo metu bus absorbuojamas jo organizmo. Kūdikio odelė jam spardantis įsčiose buvo masažuojama gimdos sienelių ir taip paruošiama spaudimui gimdymo metu. Kūdikis pasirengęs ir „pasaulio šviesai”: įsčiose jis užsimerkdavo ir atsimerkdavo, taip treniruodamas akių raumenis. Taigi jis iš karto galės reaguoti į šviesą.
Kada prasideda sąrėmiai?
Daugelis moterų klausia: kaip aš pajusiu, kad tai jau prasideda? Kaip aš atskirsiu tikrus sąrėmius nuo „netikrų”? Nesibaiminkite, kai sąrėmiai prasidės, jūs juos neabejotinai pajausite.
Paruošiamieji sąrėmiai, kuriuos dabar jusite nereguliariais intervalais, reiškia pasirengimą gimdymui. Jie iš anksto atlieka šiokį tokį darbą – spaudžia kūdikį į apačią ir suminkština gimdos kaklelį, kad jis vėliau galėtų lengviau atsiverti. Artėjant gimdymui paruošiamieji sąrėmiai gali būti stipresni, todėl jaunos poros nėra tikros, ar gimdymas jau prasideda. Nusivylimas yra didelis, kai jos iš klinikos vėl yra išsiunčiamos namo.
– Paruošiamieji sąrėmiai yra nereguliarūs. Dažnai jie prasideda naktį. Tada geriausiai atsikelti ir pavaikštinėti. Jei skausmai liaujasi, galite neabejoti, kad tai buvo klaidingas signalas.
– Jei pajuntate gimdos susitraukinėjimus, pagulėkite vonioje. „Netikri” sąrėmiai praeina. Gimdymo sąrėmius šiluma tuo tarpu dar labiau sustiprina.
– Priešingai nei paruošiamieji sąrėmiai, gimdymo sąrėmiai būna ritmiški ir visada pasireiškia vienodai: prasideda lėtai, pasiekia kulminaciją ir vėl mažėjai. Intervalai tarp atskirų sąrėmių vis trumpėja, tačiau patys sąrėmiai trunka vis ilgiau. Moteris, kurią užklumpa gimdymo sąrėmiai, nevalingai stabteli: ji sustoja, nutyla, pasiremia ir mėgina sumažinti skausmus giliai kvėpuodama.
– Pradžioje sąrėmiai, kurių metu veriasi gimdos kaklelis, trunka tik maždaug 30-40 sekundžių. Vėliau jie stiprėja ir tęsiasi iki minutės. pertraukos tarp sąrėmių trumpėja. Jei sąrėmiai kartojasi kas aštuonias minutes, anksčiau gimdžiusios moterys jau turėtų ruoštis į ligoninę. Jei laukiamasi pirmojo kūdikio, galima dar šiek tiek lukterėti, kiek tiksliai – sunku pasakyti. Dažniausiai užtenka išvažiuoti į kliniką, kai sąrėmiai kartojasi kas penkias minutes. Žinoma, jei kelias nėra tolimas.
– Gana patikimas ženklas, kad gimdymas tuoj prasidės: ant kelnaičių pastebėjote kraujingų gleivių. Tai reiškia, kad gimdos kaklelis pradeda atsiverti, iš makšties pasišalina gleivių kamštis.
– Gimdymo pradžią rodo ir nutekėję vaisiaus vandenys. Tokiu atveju turėtumėte informuoti savo akušerę arba ginekologą.
Kai kūdikis neskuba ateiti
Neturėtumėte nerimauti, jei gimdymo terminas praeina: tik kas ketvirtas kūdikis pasaulio šviesą išvysta numatytą dieną. Tačiau laukti darosi sunkiau. Todėl jei gimdymas neprasidėjo, užsiimkite jums malonia veikla.
Jei gimdymo terminas praėjo, svarbu reguliariai atlikti tyrimus. Ultragarsu gydytojas stebės, ar kūdikiui viskas gerai, įvertins vaisiaus vandenis – jie turi būti skaidrūs ir permatomi. Iš vaisiaus vandenų galima spręsti, ar kūdikio plaučiai jau „subrendę”. Tik praėjus dviem savaitėms po numatyto termino sprendžiama dėl gimdymo skatinimo.