Planuojate kelionę į Anykščius? Tai reiškia, kad laikas pradėti ieškoti vietų, kurios vertos Jūsų dėmesio. Lankytinos vietos Anykščiuose – labai įvairios, tad kiekvienas ras pramogas, kurios labiausiai jam tinka bei patinka. Ne veltui daugelis džiaugiasi, kad Anykščiai būdami tokie mažyčiai yra tokie nuostabūs. Juk lankytinų vietų gausa juose yra tokia plati ir įvairi, jog atitinka kiekvieno asmens poreikius!
Lajų takas
Medžių lajų takas – tai pirmasis takas Baltijos valstybėse ir visoje Rytų Europoje, kur galima pasivaikščioti medžių lajų lygyje. Medžių lajų tako kompleksas yra Anykščių šilelyje. Palyginti nedidelis miškas yra vienas garsiausių Lietuvos miškų. Anykščių šilelį išgarsino žymus Lietuvos poetas Antanas Baranauskas. Jis 1858–1859 metais parašė poemą „Anykščių šilelis“. Keliaujant Medžių lajų taku Jus lydės ištraukos iš „Anykščių šilelio“. Nuo informacinio centro iki Medžių lajų tako pradžios 6 pažintinės stotelės, skirtos susipažinti su medžiais bei su gamtos ir kultūros vertybe Puntuko akmeniu.
Arklio muziejus
Muziejuje kaupiami eksponatai, atspindintys arklio reikšmę lietuvių ūkio ir kultūros istorijoje. Aštuoniuose muziejaus pastatuose eksponuojami arkliniai žemės dirbimo padargai, kalvio įrankiai, senoviniai krepšiai, arklio gadynės transporto priemonės – iš visos Lietuvos surinkti vežimai: bričkelės, lineikos, važeliai; unikalios Juozo Gelaževičiaus filatelijos bei tautodailininko Jurgio Kazlausko drožinių kolekcijos, nuotraukos.
Siaurukas ir Siauruko muziejus
Siaurukas – šio žodžio dabartiniame lietuvių kalbos žodyne nėra. Taip šiltai vadinamas siaurasis, 750 mm vėžės pločio, geležinkelis, 1999 m. paminėjęs savo šimtmetį. Siaurasis geležinkelis Anykščius pasiekė praėjusio šimtmečio pabaigoje. Caro valdžios nutiestas siaurasis geležinkelis Pastovys – Švenčionėliai – Utena – Panevėžys tarnavo medienai gabenti iš masiškai kertamų miškų ir keleiviams vežti.
Šimtametės Anykščių siaurojo geležinkelio stoties komplekse įsikūrusiame Siauruko muziejuje – architektūros, technikos ir krašto istorijos ekspozicija, išsaugojusi praėjusio XX-ojo amžiaus dvasią.
Angelų muziejus
Anykščių Sakralinio meno centre duris atvėrė pirmasis Lietuvoje Angelų muziejus, kuriam savo sukauptą angelų kolekciją padovanojo kultūrininkė Beatričė Kleizaitė-Vasaris.
A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus
A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus įkūrimo data laikoma 1927 m. gegužės 1 d. Tą dieną padarytas pirmasis įrašas A. Baranausko muziejaus-klėtelės pirmojoje lankytojų knygoje, kurią pradėjo rašytojas Antanas Žukauskas-Vienuolis.
Medinis apžvalgos bokštas prie Šeimyniškėlių piliakalnio
Istorijos ekspozicija papilyje supažindina su buvusios XIII a. Šeimyniškėlių (Vorutos) pilies – vienos didžiausių medinių pilių Rytų Europoje – istorija, pilies statytojų bei gynėjų gyvenimu, buitimi, karyba.
Šeimyniškėlių piliakalnis ir istorinis kompleksas
Šeimyniškėlių piliakalnis, vadinamas Voruta, yra šiauriniame Anykščių pakraštyje, prie kelio į Rokiškį. Ant Šeimyniškėlių piliakalnio XIII a. viduryje stovėjo valstybinė medinė pilis, saugojusi šiaurinį Lietuvos valstybės pasienį. Tai buvo pati didžiausia pilis Rytų Lietuvoje, spėjama Mindaugo Vorutos pilies vieta. Nuo 1990 m. net 19 sezonų piliakalnį sistemingai tyrinėjo archeologas dr. Gintautas Zabiela su talkininkais, todėl dabar Šeimyniškėliai – plačiausiai ištirtas piliakalnis Lietuvoje ir vienas plačiausiai tyrinėtų visame Rytų Pabaltijyje.
Puntuko akmuo ir Puntuko brolis
Puntuko akmuo – antrasis pagal dydį riedulys Lietuvoje, stūkso 6 km į pietus nuo Anykščių, Anykščių šilelio kraštovaizdžio draustinyje, netoli Šventosios. Tai gamtos, mitologijos ir istorijos paminklas, archeologiniu gamtos paminklu paskelbtas 2000 m.
Akmuo Puntuko brolis yra maždaug pusiaukelėj tarp Ažuožerių ir Anykščių, Pašventupio šile. Ant kalvos, netoli Šventosios, eglių ir pušų užstotas atrodo lyg didelis žvėris, iškišęs galvą iš žemės ir išsižiojęs.
Rubikių apžvalgos bokštas
Rubikių apžvalgos bokštas Dusyno/Rubikių ežerų apžvalgos bokštas. Apžvalgos bokšto aukštis 15 metrų.
Paminklas Laimės Žiburys
Laimės žiburys – antkapinis paminklas J. Biliūnui ant Liudiškių kalvos. J. Biliūnas mirė tolimoje Zakopanėje, Tatrų papėdėje, Lenkijoje 1907 m. Ten buvo ir palaidotas, nes žmona Julija neturėjo pinigų parvežti jo kūną į gimtuosius Anykščius.
Mikierių atodanga
Tai viena vaizdingiausių Šventosios upės slėnio vietų, traukianti tiek turistus, tiek atodangą tyrinėjančius mokslininkus.
Burbiškio dvaras
Burbiškio dvaras yra įsikūręs Anykščių regioniniame parke, netoli Rubikių ežero, 8 km nuo Anykščių. Vaizdingame Anykštos upės kairiajame krante iš tolo akį patraukia stilingi rūmai – XIX a. architektūros paminklas. Grakščiai prigludęs parkas, kuriame išlikę daugiau kaip 30 rūšių medžių bei krūmų, įsilieja į kraštovaizdžio peizažą lyg išpuoselėta ramybės oazė. Burbiškio dvaro rūmai, 1853 metais pastatyti Lietuvos – Lenkijos didikų Venclovavičių giminės, tebėra vieni gražiausių Anykščių krašte.
Apžvalgos aikštelė Anykščių Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčios bokšte
Šv. Mato bažnyčios apžvalgos aikštelė įrengta 33 metrų aukštyje, dešiniajame bažnyčios bokšte. Užlipę 186 laipteliais, lankytojai gali mėgautis nuostabia Anykščių apylinkių panorama ir sužinoti istorinių faktų apie bažnyčią ir jos kilmę. Vasaros metu lankytojai taip pat gali naudoti monoklį, norėdami apžiūrėti toli esančius objektus.
Labirintų parkas
Labirintų parkas – neribotų pramogų ir atrakcionų parkas, kuriame pramogauja visa šeima! Čia rasite batutus, atrakcionus, labirintą, safari traukinuką ir vandens pagalves. Taip pat galėsite pasidžiaugti mažų gyvūnėlių draugija.
Safari parkas
Aptvertame 50 hektarų kalvų, miškelių, pelkių parke rasite daugiau nei 200 gyvūnų. Čia laisvai ganosi zebrai, danieliai, juodieji Afrikos stručiai, Highland raguočiai, lamos, alpakos, muflonai, asiliukai, Velso poniai, kupranugariai, buivolai. Tai nuostabi vieta pažvelgti į gyvūnų pasaulį iš arti ir be jokių gardų, lyg jie būtų laisvėje.
Poilsis sodyboje Anykščių rajone
Na, o po šitiekos pamatytų lankytinų vietų ir patirtų įspūdžių, metas poilsiui. Anykščių rajone yra įsikūrusi nuostabi sodyba, gamtos apsuptyje, kur jus džiugins ne tik ramus miško ošimas, bet ir kitos pramogos: tvenkinys, kur galėsite maudytis, plaukioti su irklentėmis ar žvejoti, kubilas, sauna, tinklinio aikštelė. Tad ši sodyba tiks tiek šeimos, tiek draugų poilsiui (leidžiama atsivežti ir augintinius).
Norintiems labiau „laukinio“ poilsio, yra galimybė kieme pasistatyti palapines bei ten nakvoti. Tačiau, jei, vis dėlto, labiau mėgstate patogumus, šioje sodyboje rasite visko, ko gali prireikti jaukiai viešnagei.
Sodyboje galėsite surengti ir grilio vakarienę, nes šeimininkai pasirūpins griliumi/šašlykine, grotelėmis bei iešmais. Kepkite maistą ant ugnies, dalinkitės istorijomis ir mėgaukitės vakaru!
Poilsis gamtoje yra naudingas mūsų sveikatai. Gamta padeda sumažinti streso lygį, stiprina imuninę sistemą, gerina miegą. Na, o pasivaikščiojimai gryname ore gerina širdies bei kraujagyslių veiklą. Be abejonės, gamta skatina kūrybiškumą, todėl trumpos atostogos šioje sodyboje – gerins koncentraciją ir vaizduotę. Toks poilsis suteikia galimybę atsitraukti nuo kasdienės rutinos, pasisemti ramybės ir pusiausvyros, atgauti vidinę harmoniją.