“Esama tėvelių, kurie mano, kad investuoti į pieninius dantis neverta, jie vis tiek iškris, tad gydyti beprasmiška. O pieninius dantis gydyti būtina, nereikia laukti, kol jie iškris ar juos reikės ištraukti”, – įsitikinusi vaikų odontologė doc. dr. Vilma Brukienė.
Anot jos, kai kurie tėveliai nevalo vaikams dantų, laiku nenuveda pas gydytoją: “Odontologai jau žino, kuo teisinsis tėveliai, atvedę vaiką, kurio dantys negydyti. Ogi sako, kad visoje giminėje dantys silpni, arba teisinasi, kad vaikystėje gavo daug antibiotikų ar geležies preparatų, jie padarė žalos dantims. Tačiau plika akimi dažnai matyti, kad tiesiog prastai valomi dantys”.
Vienų vaikų dantys labiau linkę kaupti apnašas ir gesti, kitų – mažiau. Tai – faktas. Vienų seilės mažiau saugo nuo dantų ėduonies, kitų – labiau. Tai – faktas. Tačiau negalime pasikliauti tik genetika, vaikų dantis reikia tinkamai prižiūrėti.
Pasak V. Brukienės, jei dantis išdygsta netaisyklingai susiformavęs, jis gali būti silpnesnis ir greičiau pažeidžiamas. Tačiau reikia atsiminti, kad net pats silpniausias dantis, jeigu jis bus švarus, turės mažesnę galimybę sugesti. Ėduonis „ėda“ dantis tuomet, kai jie yra nevalomi ar valomi netaisyklingai. Niekas nevalo dantų tobulai ir kažin ar patys odontologai taisyklingai valosi dantis, tačiau Lietuvoje masiškai genda vaikų dantys, o tai rodo prastą jų priežiūrą.