53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Koks maistas nėščiajai yra tabu?

Koks maistas nėščiajai yra tabu?

Laukiantis vaikelio jums reikia daug sveikos energijos. Valgyti už du tikrai nereikia, tačiau valgyti dvigubai sveikesnį maistą – taip!

Valgyti už du – ar tikrai?

Papildomos energijos kūdikiui – kalorijų iš angliavandenių ar riebalų – nėščiosioms reikia tik nuo ketvirtojo mėnesio. Ir net tada jų reikia tik 10 proc. (250 kalorijų) daugiau nei iki tol. Tai yra maždaug nedidelis sumuštinis su sūriu bei obuolys.

Tačiau nuo nėštumo pradžios padidėja maistingųjų medžiagų poreikis. Kūdikio besilaukiančiai moteriai reikia 20 proc. daugiau baltymų, 30 proc. daugiau kalcio, 5 proc. daugiau cinko, 36 proc. daugiau vitamino B2, 30 proc. daugiau folio rūgšties, 15 proc. daugiau jodo ir 100 proc. daugiau geležies.

Kam reikalinga folio rūgštis?

Folio rūgštis yra viena svarbiausiųjų medžiagų per pirmuosius tris nėštumo mėnesius. Organizmui jos reikia medžiagų apykaitai, ląstelių dalijimuisi ir raudonųjų kraujo kūnelių gamybai. Trūkstant folio rūgšties, vaisiaus centrinė nervų sistema negali tinkamai vystytis, taip pat didėja priešlaikinio gimdymo pavojus, vaisius gali būti mažesnio svorio. Kraštutiniais atvejais galimi apsigimimai, tokie kaip Spina bifida ar pan.

Vien brokolių neužtenka

Mes folio rūgšties gauname per maistą – jos, pavyzdžiui, yra brokoliuose, lapinėse salotose, neskaldytų gūdų produktuose, sojos pupelėse ir kiaušiniuose. Tačiau kadangi folio rūgšties poreikis nėštumo metu padvigubėja, vien tik sveikos mitybos nepakanka. Idealu būtų folio rūgšties preparatus pradėti vartoti jau likus aštuonioms savaitėms iki planuojamo pastojimo.

Ko valgyti nevalia?

Savaime suprantama, pirmiausia reikia atsisakyti alkoholio. Taip pat nėštumo metu patartina vengti žalios arba ne visai išvirusio mėsos, taip pat žalios žuvies. Jose gali būti ligų sukėlėjų, pavyzdžiui, toksoplazmų ir listerijų. Todėl nėštumo metu tabu turėtų būti žalios mėsos tartaras, karpačio, sušiai, verčiau nepiktnaudžiauti rūkytos mėsos gaminiais.

Kita produktų grupė, apie kurią atsargiai kalbama nėštumo metu – nepasterizuotas pienas ir jo produktai. Pavyzdžiui, minkštas sūris taip pat gali būti užkrėstas listerijomis. Todėl venkite nepasterizuoto ožkų ir avių pieno sūrio. Sūrius iš pasterizuoto pieno galima valgyti. Tačiau kadangi ožkos sūrio galimi abu variantai, reikia įdėmiai skaityti užrašus ant pakuotės. Nėštumo metu patartina valgyti tik gerai išvirtus kiaušinius, kad išvengtumėte salmoneliozės infekcijos.

Šokoladas, užkąstas raugintu agurkėliu

Dažnai moterys klausia apie neįprastus maisto įgeidžius nėštumo metu. Ar tai tik mitas, kad visos būsimosios mamos norės išbandyti šokolado, užkąsto raugintu agurkėliu, skonį? Pasirodo, tai visiškai normalu ir yra susiję su hormonais, kurie nėštumo pradžioje „išderina“ organizmą. Todėl nenustebkite, jei itin mėgtas kavos kvapas jums kels šleikštulį, tačiau staiga užsinorėsite silkės, kurią iki tol ratu parduotuvėje apeidavote. Hormonai keičia ir jūsų uoslę, ir jūsų seiles.

Net jei vieną dieną kyla nenumaldomas noras paragauti nevisai sveiko patiekalo, nesinervinkite. Nėštumo metu juk svarbiausia būti patenkintai ir laimingai. Todėl, jei moteris nėštumo metu nuolat spaus save į rėmus, stengsis maitintis „pagal vadovėlį“, nieko gero nebus. Svarbiausia čia – sveiko proto taisyklė.

Gelbėkit! Sveriu toną!

Anksčiau buvo teigiama, kad nėštumo metu reikia priaugti nuo 9 iki 12 kg. Tačiau griežtų taisyklių laikai baigėsi. Labai lieknai moteriai leistina priaugti daugiau svorio nei apkūnesnių formų moteriai. Priaugti 7-18 kg yra normalu.

Nesibaiminkite, jei pirmosiomis nėštumo savaitėmis svoris kris, o ne augs. Tam įtakos gali turėti rytinis pykinimas ir jūsų jaudulys, sužinojus apie nėštumą, pakeisiantį ligšiolinį gyvenimą. Svoris turėtų augti tik nuo ketvirtojo mėnesio – maždaug po 300 gramų per savaitę, paskutiniais mėnesiais – maždaug po pusę kilogramo. Tačiau jei moters svoris didėja per mažai, kyla pavojus, kad ir kūdikiui įsčiose ko nors trūksta.

Apkūnioms moterims dažnai kelia baimę tai, kad didelis antsvoris didina aukšto kraujo spaudimo ir nėščiųjų diabeto riziką. Tačiau jos neturėtų pradėti laikytis dietos nėštumo metu, nes tada kūdikis negaus visų medžiagų, kurių jam reikia. Gydytojas patars jums, kaip geriausiai elgtis ir kokio mitybos plano laikytis.

Kaip kinta kūno masės indeksas (KMI) nėštumo metu?

Jei iki pastojimo KMI mažiau nei 19,8 – rekomenduojama priaugti nuo 12,5 iki 18 kg

Jei iki pastojimo KMI nuo 19,8 iki 26 – rekomenduojama priaugti nuo 11,5 iki 16 kg

Jei iki pastojimo KMI daugiau kaip 26 – rekomenduojama priaugti nuo 7 iki 15 kg

Mano išsaugoti straipsniai