Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Patarimai

Patarimai, jei puola peršalimo ligos

Ligų sezono metu nėščiajai kyla klausimų: kaip apsisaugoti nuo ligų, kokių priemonių imtis, jei užklumpa sloga.

Kai savimi besirūpinanti nėščioji gyvena sveikai, tinkamai maitinasi, peršalimo ligomis neturėtų sirgti dažniau nei kitos moterys. Tačiau jei valgo nepakankamai gerai, serga mažakraujyste arba pirmus mėnesius yra kamuojama toksikozės ir netenka dalies maiste esančių vertingų medžiagų, imuninė sistema nusilpsta. Pradeda pulti virusai ir bakterijos. Kaip gydytis susirgus?

PIRMIEJI LIGOS POŽYMIAI

Skauda galvą, krečia šaltis? Reikėtų pagerinti savijautą, pastiprinti imunitetą, kad neįsisirgtumėte. Peršalimo ligų priešai – ežiuolės preparatai vitaminas C, tad pavartokite jų. Gerkite erškėtrožių, šaltalankių, svarainių, juodųjų serbentų arbatos, kuriose šio vitamino yra daug. Pajutus pirmuosius peršalimo požymius tikrai pravartu užbėgti pas šeimos gydytoją apžiūrai. Jei jei reikės, jis atliks tyrimus, patars jums tinkamų priemonių, apsaugančių nuo visai šalia tykančios ligos.

SLOGA

Nosies landas praplaukite specialiu jūros vandeniu ar tiesiog vandeniu su druska. Nosiaryklei, gerklei tinka fizioterapinės priemonės su ultravioletiniais spinduliais. Jei nesate alergiška, padėtų purškiamieji natūralios sudėties preparatai su ežiuole, kedru, eukaliptu. Jie nekenkia nei jums, nei vaisiui. Stiprių vaistų reikėtų vengti, be to, jų vartoti galima vos 3 dienas, o sloga neretai užtrunka ilgiau.

SKAUDA GERKLĘ

Peršalus paprastai vien sloga nebūna – padidėja limfmazgiai, peršti gerklę. Ją skalaukite druskos tirpalu ar ramunėlių, medetkų nuoviru. Išgerkite šiltos liepžiedžių arbatos su medumi (karšta naikina gerąsias medaus savybes). Jei šios priemonės nepadeda, vaistinėje pasiteiraukite čiulpiamųjų tablečių, kurios tinka vartoti besilaukiančiai moteriai.

Jei gerklės uždegimas komplikavosi, prikibo bakterinė infekcija, antibiotikų neišvengsite. Jų turėtų paskirti gydytojas, bet po kraujo tyrimų, rodančių, jog dėl ligos iš tiesų kaltos bakterijos, o ne virusai. Antibiotikų nebijokite, nes paprastai gydytojas skiria nėščiajai leistinų. Daug pavojingiau jų atsisakyti, susirgti sunkesne liga ir infekciją perduoti vaisiui. Tarkim, pūlinga angina gali pakenkti nėščiosios širdies vožtuvams, inkstams ir kt.

Vartodama antibiotikų daugiau valgykite pieno produktų su gerosiomis bakterijomis. Jei būtų paskirta didesnė vaistų dozė, tektų vartoti gerųjų pieno rūgšties bakterijų, kurios atgaivina žarnyno mikroflorą.

TEMPERATŪRA

Pastojus kūno temperatūra gali būti keliomis dalelėmis aukštesnė. Tad labai svarbu žinoti, kokia temperatūra buvo iki peršąlant. Kaip pažinti, kad temperatūra pakilo peršalus? Jei šiek tiek blogiau jaučiatės, silpna, pykina, peršti akis, skauda galvą, nugarą, sąnarius, užburko nosis, dėl tokios savijautos nėštumui kaltės nesuversite. Gal tai gripas? Jis ypač pavojingas, būtinai kreipkitės į gydytoją.

Kai termometro stulpelis pakyla vos keliomis dalelėmis ir nesiekia 38° C, jokių vaistų nereikia, nes organizmas ir pats šiek tiek kovoja su infekcija. Pakanka liaudies medicinos priemonių, gerti daugiau skysčių (karščiuojant organizmas nemažai jų netenka). Tinka liepžiedžių, aviečių arbata.

Aukštesnę temperatūrą mažinkite vaistais pasitarusi su gydytoju, nes yra nėščiosioms tikrai netinkamų. Jums negalima pirmų pasitaikiusių vaistų iš namų vaistinėlės ar geros draugės. Jei keliausite į vaistinę, vaistininkei pasisakykite esanti nėščia. Tai ypač būtina pirmomis 12 sav., kai formuojasi vaisiaus organai ir neatsargiai vartojami vaistai gali pakenkti vaikučiui.

KOSULYS

Gerkite daug skysčių, maždaug 1,5-2 l per dieną. Tai padeda geriau išsivalyti kvėpavimo takams, nes suskystėja sekretas. Žinoma, jei nesergate kuria nors inkstų ar širdies liga, kai skysčiams sunkiau pasišalinti. Vaistažolių arbatos neruoškite labai stiprios koncentracijos, kad neįsijautrintų organizmas. Pakanka 1 arbatinio šaukštelio 1 stiklinei vandens.

Iš vaistų tinka paprasčiausias mikstūros nuo kosulio su augaliniais komponentais, pvz. čiobreliais ar svilarože.

Drėkinkite kambario orą, vėdinkite kambarius.

Mano išsaugoti straipsniai