Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!

Higienos specialistai primena, ko būtina nepamiršti ruošiant maistą šventiniam stalui

Artėjant gražiausioms metų šventėms Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) specialistai atkreipia dėmesį, kad labai svarbu ruošiant šventinį stalą nepamiršti laikytis kelių paprastų taisyklių, kad maistas būtų ne tik skanus, bet ir saugus.

Laikykitės asmens higienos

Rankas plaukite visada prieš maisto gaminimą, jį gamindami, po gaminimo ir pasinaudoję tualetu. Negaminkite maisto kitiems, jei jaučiate žarnyno infekcijoms būdingus simptomus, pavyzdžiui, viduriavimą ar pykinimą.

Venkite kryžminės taršos

Vaisius, daržoves, riešutus ir sėklas prieš gamindami kruopščiai nuplaukite po tekančiu vandeniu. Mėsai ir daržovėms naudokite atskiras pjaustymo lenteles. Pagaminę maistą, nuvalykite virtuvės paviršius, išplaukite įrankius ir indus.

Viena geriausių virusų prevencijos priemonių – rankų higiena: ar mokate teisingai plauti rankas?

Tinkamai apdorokite maistą

Per maistą plintančias žarnyno infekcines ligas sukelia maiste esantys mikroorganizmai, kurie gali sukelti ligą ir tapti pavojingais mūsų sveikatai. Tad ruošiant maistą labai svarbu tinkamas produktų šiluminis apdorojimas. Jie turi būti pakankamai išvirti ar iškepti, užtikrinant reikiamą temperatūrą ir apdorojimo laiką, tam, kad visos bakterijos bei virusai žūtų. Iš mėsos, vištienos, kiaušinių ir žuvies gaminami patiekalai turi būti kaitinami iki ne žemesnės nei  70 °C temperatūros, ne mažiau nei 10 min., atsižvelgiant į gaminio dydį. Iš gerai paruoštos mėsos ar paukštienos besiskiriantis skystis turi būti skaidrus, bet ne rausvas.

Tinkamai laikykite maistą

Pagamintas maistas neturėtų būti laikomas kambario temperatūroje visą dieną, nes taip susidaro palankios sąlygos bakterijų dauginimuisi bei toksinų išsiskyrimui. Kuo ilgiau netinkamai laikome maistą, tuo didesnė tikimybė apsinuodyti. Todėl pagamintą maistą laikyti kambario temperatūroje rekomenduojama ne ilgiau nei dvi valandas.

Planuokite ir skaičiuokite

Maisto kiekis švenčių metu neturėtų būti per didelis, nesuvartotą maistą rekomenduojama šaldytuve laikyti ne ilgiau kaip dvi dienas.

Kaip atpažinti žarnyno infekciją? Laikas nuo užsikrėtimo iki pirmųjų ligos simptomų atsiradimo gali trukti nuo kelių valandų iki kelių parų. Dažniausiai pasireiškiantys simptomai yra pykinimas, vėmimas, viduriavimas, karščiavimas ir bendras silpnumas. Pirmoji pagalba susirgus yra skysčių atstatymas, nes dehidratacija sutrikdo daugelio organų veiklą. Jeigu žmogus jaučiasi neblogai, galima gydytis namuose, dažniausiai pasveikstama per keletą dienų. Tačiau jei simptomai paūmėja, būtina kreiptis į gydytoją.

Norint išlikti sveikiems ir džiaugsmingai sutikti šventes, reikėtų maistą šventiniam stalui gaminti atsakingai, nes dažniausiai suserga visi, vartoję tą patį – užkrėstą maistą. 

Sveikų ir linksmų švenčių!

Mano išsaugoti straipsniai