Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Ar naujagimiui reikia žaislų?

Ar naujagimiui reikia žaislų?

Ko gero, pirmąjį žaislą mama nuperka dar nė negimus vaikui – laukimo dienos prailgsta, todėl taip ir tiesiasi rankos prie įvairiausių spalvotų žaislų. Ar naujagimiui jų reikia?

Jokių žaisliukų pirmo gyvenimo mėnesį vežimėlyje ar lovelėje kabinti nebūtina, naujagimį guldyti ant žaidimų kilimėlio, linksminti barškučio garsais – taip pat. Mamos ir tėčio balsas, jų švelniai dainuojamos lopšinės – pats gražiausias garsas kūdikiui. Mamos balsas vaiką ramina. Nereta situacija, kai pirmomis dienomis naujagimis nustoja verkęs tik girdėdamas ramų ir jam jau pažįstamą mamos ar tėčio balsą.

Barškučių naujagimiui kol kas nereikia. Mažyliui pirmas dienas ir savaites būtina daug miegoti, dažnai keisti sauskelnes, maitinti.

Pirmas žaislas vaikui – tai daiktas, skleidžiantis mamos kūno kvapą, primenantis ją, kai nėra šalia. Tokiu žaisliuku gali būti minkštas migdukas ar paprasčiausias audinio gabaliukas, kuris labai dažnai būna pats mieliausias. Kaip ir mamos plaukai, su kuriais kūdikis žaidžia paimtas ant rankų.

Ne viena mama yra pasakojusi, kai su reikalais išbėga iš namų ir palieka mažiuką kito žmogaus priežiūrai, jis nusiramina tada, kai turi mamos kvapo prisigėrusį žaisliuką.

Spalvos

Pirmųjų žaisliukų spalva turi būti ryški. Pirmais gyvenimo mėnesiais kūdikis labiausiai atkreipia dėmesį kontrastines spalvas, taip pat į raudoną spalvą. Kol kas neskiria žydros nuo rožinės, jei jų intensyvumas nesiskiria – jam abi vienodos. O žaisliukai, skirti kūdikiui lavinti, turėtų būti balti ir kad susidarytų gana ryškus kontrastas, pamarginti juoda spalva. Tarkim, ne siauresniais kaip 1 cm dryžiais ar dėmėmis. Tokius juodai baltus žaislus geriau mato kūdikio akytės.

Kitokia karuselė

Kai kurie psichologai pataria į pirmo mėnesio pabaigą virš lovelės vietoj skambančių žaisliukų į muzikinę karuselę pakabinti nespalvotų šeimos narių ir giminaičių portretinių nuotraukų. Žiūrėdamas į veidų karuselę vaikelis pamažu su jais susipažins. Vėliau jau galima kabinti skambančius, spalvingus žaisliukus. Tiesdamas į juos rankytes ir bandydamas paliesti lavins savo judesius.

Žaislus ir nuotraukas virš lovytės reikėtų kabinti taip, kad tarp jų ir kūdikio akių būtų 45 laipsnių kampas ir ne mažiau nei 40 cm. Jei pakabukai per arti, vaikas gali pradėti žvairuoti.

Nuo 3 mėnesių

Žaislai kūdikiui tampa labai reikalingi, kai sulaukia maždaug 3 mėn., kai „atranda“ savo rankytes ir gali juos išlaikyti, pabarškinti, perimti iš vienos į kitą. Anksčiau dažnas kūdikis sunkaus barškučio neišlaiko. Geriausiai tinka labai lengvas, ryškus barškutis, kurį kūdikis pajėgtų išlaikyti, o vėliau ir pats pasiimti. Žaislas turėtų skleisti tik švelnų garsą ir negąsdinti vaiko. Todėl prieš pirkdami paklausykite, ar garsas išties malonus.

Didesnių barškančių ir kitokių žaislų prireiks maždaug 6-ą mėn. Jie turi būti patogūs paimti ir numesti ant grindų, kad jiems nukritus kūdikis išgirstų garsą. Vaikas iš pradžių žaislą čiumpa visu delnu. Į pirmų metų pabaigą bando paimti pirštais, nes atsiranda pincetinis griebimas. Todėl tuo laiku reikia taip pat ir žaislų, kuriuos galėtų paimti pirštukais. Judesius ir erdvės pojūtį puikiai lavina žaislai, turintys daugiau detalių, kurias galima dėti vieną į kitą ir paskui pirštuku iškrapštyti arba sudėti pagal formą, dydį.

 

Mano išsaugoti straipsniai