PRISIJUNK prie grupės SODAS DARŽAS KIEMAS

Kodėl vaikui svarbus kokybiškas miegas?

Miegas
Miegas / Freepik nuotr.

Manoma, kad suaugusiam žmogui reikia 7-9 valandų miego. Tačiau vaiko ar paauglio organizmas reiklesnis ir miego jam gali reikėti gerokai daugiau. Kodėl augančiam ir bręstančiam organizmui svarbus kokybiškas miegas ir kaip jį užtikrinti sukurti kokybiško poilsio rutiną, pasakoja vaiko teisių gynėja Giedrė Salickienė.

Vaiko teisių gynėjos Gitanos Salickienės interviu žiūrėkite čia.

„Svarbu suprasti, kad vaiko raida — tai ne tik mokymasis ar fizinis augimas. Itin svarbi raidos dalis vyksta tada, kai vaikas miega. Miego metu vaiko smegenys apdoroja dienos įspūdžius, stiprėja atmintis, ugdomi emociniai gebėjimai“, — tikina vaiko teisių gynėja Gitana Salickienė.

Vaiko teisė  į poilsį

Kokybiškas poilsis ir miegas yra viena esminių vaiko teisių. Tai labai svarbu augančio, bręstančio žmogaus sveikatai ir visapusiškam vystymuisi. Atsakingas tėvų požiūris į miego režimą — tai svarbi vaiko gerovės dalis.

„Augantis vaikas, kuris miega per mažai, gali susidurti su įvairiomis problemomis: pablogėjusia nuotaika, sunkumais mokantis, dėmesio koncentracijos stoka, dažnesniais emociniais protrūkiais“, – sako vaiko teisių gynėjai bei priduria, kad ilgalaikis miego stygius gali silpninti imunitetą, trikdyti natūralius organizmo procesus ir paveikti bendrą vaiko savijautą.

Shutterstock nuotr.

Kaip sukurti kokybiško poilsio rutiną?

Vaiko teisių gynėja G. Salickienė tėvams rekomenduoja sukurti ramų vakaro ritualą – skaityti knygas, klausytis švelnios muzikos ar pasakų, kalbėtis apie dieną. Šie įpročiai padeda vaikui nusiraminti ir pasiruošti miegui. Ne mažiau svarbu – riboti ekranų naudojimą prieš miegą. „Šviesa iš telefonų, planšečių ar televizorių trikdo melatonino – miego hormoną skatinančios medžiagos – gamybą, todėl vaikui sunkiau užmigti“, – aiškina pašnekovė.

Svarbu ir tai, kad vaiko miegamoji aplinka būtų kuo ramesnė ir jaukesnė – kambarys turėtų būti vėsokas, tamsus ir tylus. Net ir savaitgaliais rekomenduojama laikytis panašaus miego grafiko, kad organizmas išlaikytų pastovų ritmą.

Galiausiai, vaiko teisių gynėja pabrėžia, kad vaikai mokosi stebėdami suaugusiuosius: „Jeigu suaugusieji rūpinasi savo miego kokybe, nenaktinėja, laiku keliasi, tai ir vaikui lengviau suprasti, kad kokybiškas miegas – būtinas gerai savijautai.“

Kilus klausimams, kviečiame žiūrėti Vaiko teisių TV arba konsultuotis su vaiko teisių gynėjais skambinant nemokamu tel. 0 800 10 800, taip pat galima rašyti žinutę interneto svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą Tarnybos interneto svetainėje arba skambinant Skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112.



Įdomūs video:

Mano išsaugoti straipsniai