Vasara – atostogų metas, kuomet ilgesnės ar trumpesnės kelionės į užsienį su vaikais tampa neatsiejama kasdienybės dalis. Norint, kad gerų prisiminimų ir potyrių su vaikais kelionėje nenustelbtų nesklandumai, būtina pasiruošti ir atlikti namų darbus. Tad kokiais dokumentais būtina pasirūpinti prieš kelionę ir kaip užtikrinti sklandžią vaikų keliavimo patirtį?
Dokumentai
Kelionę planuojant su nepilnamečiu reikia pirmiausiai turėti galiojantį asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą: asmens tapatybės kortelę arba pasą. Labai svarbu akcentuoti, kad vaiko gimimo liudijimas nėra keliauti leidžiantis dokumentas. Net jei jūs nusprendėte kirsti, pavyzdžiui, Lietuvos ir Latvijos sieną ir pusdienį praleisti besimėgaujant Baltijos jūros purslais. Nenustebkite, jei galite net ir baudą gauti, kad su savimi neturite asmens tapatybę patvirtinančio vaiko dokumento.
Pirmieji formalumai gimus vaikui
Vaiko gimimą įregistruoti reikia per 3 mėnesius. Įregistravimo prašymą galima pateikti dviem būdais: internetu (per metrikacijos informacinę sistemą MEPIS) arba nuvykus į Civilinės metrikacijos skyrių ir užpildžius dokumentus vietoje. Tuomet mažajam Lietuvos Respublikos piliečiui yra suteikiamas asmens kodas, su kuriuo galima kreiptis į bet kurį Migracijos departamento teritorinį skyrių, nepriklausomai nuo deklaruotos gyvenamosios vietos, dėl asmens tapatybės dokumento išdavimo.
Įdomu pastebėti, kad jauniesiems piliečiams iki 16 metų asmens tapatybės kortelė arba pasas išduodami jo ar jos pageidavimu. Kitais žodžiais tariant, jei tėvai neplanuoja keliauti, kirsti Lietuvos valstybės sienos, tuomet nebūtina yra turėti paso ar tapatybės kortelės. Tačiau prievolė atsiranda, kuomet stukteli 16-asis gimtadienis: tuomet ne vėliau nei per mėnesį privalu pateikti prašymą gauti asmens tapatybę liudijančiam dokumentui.
Apsilankymas Migracijos skyriuje
Jei jau susiplanavote atostogas ar kelionę svetur į užsienį, kitas žingsnis – registracija vizitui MIRGIS sistemoje. Visas procesas vyksta internetu, tad prisijungus prie sistemos reikia pasirinkti padalinį, laiką ir laukti dienos X. Po registracijos į el. paštą išsiunčiamas rezervacijos patvirtinimas, kuriame nurodomas vizito tipas, laikas, vieta, langelis. Svarbu atkreipti dėmesį, kad praėjusiais metais pasikeitus klientų aptarnavimo tvarkai, gyvos eilės skyriuose neliko, tad tėveliai neturėtų gudrauti ir bandyti patekti greičiau nuvykę į vietą.
Pirmasis apsilankymas skyriuje naujiems tėveliams gali sukelti šiek tiek išgąsčio ar nerimo, bet nevertėtų pasiduoti emocijoms. Nurodytu laiku tereikia atvykti į teritorinį skyrių, vienam iš tėvelių turėti asmens tapatybę liudijantį dokumentą.
Jei norisi, kad procesas būtų greitas ir sklandus, tai su savimi pasiimkite kelis žaisliukus, kurie gali patraukti jūsų mažojo ar mažosios dėmesį, galbūt į vizitą keliaukite dviese – vienas laikys vaiką, o kitas galės visaip jį kalbinti, kad operatyviai išeitų tobulas kadras. Jei atvykote vienas ar viena, tikrai neišsigąskite: skyriaus specialistai – savo srities žinovai, kurie ne vienam būsimam keliautojui padėjo įsiamžinti pirmoje oficialioje nuotraukoje, tad pagalbos tikrai sulauksite.
Mažamečių fotografavimas dokumentams namuose
Pildant prašymą išduoti asmens tapatybės dokumentą vaikui, yra galimybė taip pat atsinešti savo nuotrauką, tačiau čia yra labai daug niuansų. Vaikai iki vienerių metų gali būti fotografuojami laikant juos ant rankų, paguldyti ar sėdintys kėdutėje, tačiau bet kuriuo atveju būtina, kad fonas būtų šviesus, vienspalvis ir tolygus. Tėveliai savo atžalas gali nufotografuoti namuose ir jei turi atitinkamus įgūdžius jas apdoroti pagal reikalavimus. Jei vis dėl to žinios yra minimalios ar norisi profesionalo akies, tuomet rekomenduojama susisiekti su pasirinkta foto ateljė. Joje dirbantys savo srities specialistai atmintinai žino reikalavimus.
Nuotraukos dydis turi būti 40 x 60 mm. Nufotografuota turi būti taip, kad jas būtų galima iškirpti iš lapo 35 x 45 mm stačiakampiais, tokiu būdu, kad:
– asmens veido atvaizdas nuo smakro iki viršugalvio užimtų 70–80 proc. nuotraukos aukščio;
– atstumas nuo nuotraukos viršutinio krašto iki viršugalvio būtų 2–4 mm, atstumas nuo viršugalvio iki smakro būtų 31–35 mm, atstumas nuo smakro iki nuotraukos apatinio krašto būtų 8–10 mm;
– asmens veido atvaizdas nuotraukoje būtų vienodai nutolęs nuo nuotraukos kairiojo ir dešiniojo kraštų.
Vis dėl to vaikų nuotraukose, leidžiama, kad veido atvaizdas nuotraukoje būtų mažesnis, tačiau atstumas nuo smakro iki viršugalvio bet kuriuo atveju privalo būti didesnis kaip 25 mm. Nuotraukos į Migracijos teritorinį poskyrį vizito metu turi būti atspausdinta ant kokybiško plono fotopopieriaus lygiu paviršiumi. Rekomenduojama, kad nuotraukos būtų darytos ne anksčiau kaip prieš šešis mėnesius iki pateikimo ir privalo būti nesutrintos, nesubraižytos ar kitaip nepažeistos.
Gamybos terminai: nuo mėnesio iki vienos dienos
Pasas | Asmens tapatybės kortelė | |
Įprasta tvarka per 30 dienų (mėnesį) | 50 eurų | 10 eurų |
Skubos tvarka per 5 d. d. | 100 eurų | 60 eurų |
Skubos tvarka per 1 d. d. | 200 eurų | 100 eurų |
Svarbu pažymėti, kad nėra tokio dalyko, kad pirmas dokumentas yra išduodamas nemokamai, tačiau vaikui iki 18 m. valstybės rinkliava pasirinktinai vienam dokumentui mažinama 50 proc., t. y. pasirinkus vieną ar kitą, jo kaina bus perpus mažesnė.
Kalbant apie skubos tvarką per 1 d. d. ,tai čia atsiranda niuansų, asmens tapatybės kortelę galima atsiimti ten, kur pateiktas prašymas, tačiau pasą galima užsakyti įvairiuose teritoriniuose padaliniuose, bet atsiėmimas – tik Vilniuje. Pavyzdžiui, užsisakote 11:00 Klaipėdoje, skubate į Vilnių ir jau 15:00 laipinatės į skrydį su nauju pasu.
Asmens tapatybės kortelė ir pasas iki 5 metų galioja 2 metus. Jei išduodama vaikui nuo 5 iki 16 metų, tai abu dokumentai galioja 5 metus. Jei piliečiui nuo 16 metų, tai tiek pasas, tiek kortelė galioja 10 metų.
Dokumentų galiojimo laikas kelionės metu
Kiekviena užsienio šalis turi savo reikalavimus dėl asmens dokumentų galiojimo terminų. Šalys, esančios aplink Lietuvą ar Europos Sąjungos narės, šiek tiek atlaidžiau gali pasižiūrėti į situaciją, jei jūsų dokumentas galioja trumpiau nei jų nustatyti terminai. Svarbu yra turėti įrodymų, kad jūs tikrai išvyksite iš tos užsienio šalies iki pasibaigiant dokumento galiojimui. Pavyzdžiui, galite pateikti viešbučio rezervaciją, kuri gali tapti įrodymu, kad toje šalyje būsite tam tikrą skaičių dienų.
Jei nusprendėte keliauti tolėliau: tiek į tautiečių pamėgtus Turkijos ar Egipto kurortus, galbūt aplankyti Aziją, tuomet pasidomėkite iš anksto. Kiekviena šalis gali būti nusistačiusi kokius tik nori terminus: vienos šalys turi tris, kitos – 6 mėnesius. Kitos šalys gali nusistatyti laikinus apribojimus dėl vienų ar kitų situacijų, pavyzdžiui, buvusios „Covid“ pandemijos. Idealiausias variantas yra susisiekti su tos šalies ambasada. Jei tokios nėra Lietuvoje, tai pravartu kreiptis į kaimyninėse šalyse esančias atstovybes. Kelios minutės telefonu ar brūkštelėjimas el. paštu gali padėti išvengti papildomų rūpesčių ar streso kelionės metu.
Kada reikia sutikimo?
Jei vaikas važiuoja su vienu iš tėvų ir pavardės sutampa, tai jokių sutikimų nereikia. Prievolė atsiranda tik tada, kai vykstama į Šengeno erdvei nepriklausančias valstybes. Vienas iš pavyzdžių, jei pavardės nesutampa ir į kelionę išsiruošia močiutė su anūku ar anūke. Jie nusprendžia skirsti į tautiečių pamėgtą Londoną, tai tuomet jau reikalingas vieno iš tėvų sutikimas. Taip pat yra reikalingas vaiko gimimo liudijimas pasitikslinimui. Vienas iš tėvų sutikimą gali duoti kreipdamasis į notarą arba kreipdamasis į seniūniją. Jei yra ištuoka, tai sutikimą duoda tas tėvas, su kuriuo teismas yra nustatęs vaiko gyvenamąją vietą. Vykstant į kelionę visada reikia turėti kopijas, nes kopiją pasiima pasieniečiai. Kopijos nereikia notariškai tvirtinti, o originalą reikia turėti savo visos kelionės metu.
Dalinamės tikromis patirtimis
Jeigu ir jūs norite papasakoti apie savo keliones su vaikais, visada laukiame:
Jūsų laiškų su kelionių pasakojimais keliaujanciosmamos@gmail.com
Taip pat, kviečiame aktyviai dalintis savo kelionių nuotykiais su vaikais žymint Instagrame @keliaujancios_mamos