Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Viena populiariausių vaistažolių Lietuvoje

Viena populiariausių vaistažolių Lietuvoje, kuri padeda ir mažam, ir senam

Vienos populiariausių vaistažolių Lietuvoje – liepų žiedai, kurie renkami birželio – liepos mėnesiais. Jeigu šiemet nuspręsite prisirinkti liepų žiedų žiemai, pateikiame svarbiausius patarimus, kaip tai daryti teisingai.

7 patarimai, jei planuojate prisirinkti liepžiedžių žiemai:

Liepų žiedus rinkite atokiose vietose

Žydinčios liepos savo kvapu jau svaigina ir didmiesčių gyventojus, tačiau tokių liepžiedžių tikrai negalima rinkti ir vėliau naudoti arbatoms. Vaistinius augalus, tarp jų ir liepžiedžius, patariama rinkti kiek įmanoma švaresnėse vietose – toliau nuo kelių, geležinkelių ir kitų taršos šaltinių. Taip pat jų nerekomenduojama rinkti šalia didelių dirbamų laukų, nes jie dažniausiai būna apdorojami įvairiais chemikalais. Miškas, atokus parkas – ten, kur gamta yra švari ir lankosi nedaug žmonių – tinkamiausios vietos skinti liepžiedžius.

Vida Press

Liepžiedžių neskinkite po lietaus

Augalų specialistai sako, kad tinkamiausias laikas rinkti vaistažolinius augalus – dienos metas. Rinkite gražius liepžiedžius, kurie nėra pakenkti kenkėjų ar susiraukšlėjusiais lapeliais. Nepatariama liepžiedžių skinti po lietaus arba anksti rytą, kai dar laikosi rasa. Rinkti liepžiedžius geriausia į pintines ar kartonines dėžes. Surinktų liepžiedžių nesuspauskite.

Vida Press

Kur ir kaip džiovinti

Jei turite sąlygas, giedrą dieną vaistažoles galima džiovinti ir lauke, bet pavėsyje o ne saulėkaitoje. Jeigu džiovinsite patalpoje, parinkite tokią vietą, kad nebūtų tiesioginių saulės spindulių. Patalpoje turi būti šilta ir sausa. Temperatūra neturi viršyti 35 laipsnių.

Vida Press

Kur laikyti surinktas vaistažoles

Savo šeimos reikmėms surinktus ir išdžiovintus liepų žiedus geriausia laikyti švariuose natūralaus audinio (pvz., lino) medžiaginiuose maišeliuose arba uždaruose stikliniuose induose.

Vida Press

Rinkite vaistažoles su vaikais

Jeigu nedidelį kiekį liepų žiedų planuojate rinkti sau, pasikvieskite į pagalbą vaikus. Tai bus proga vaikus supažindinti su vaistiniais augalais bei papasakoti apie gražią lietuvišką tradiciją vasarą rinkti vaistažoles.

Vida Press

Kam naudojami liepų žiedai?

Liepžiedžiai puikiai tinka karščiavimui mažinti. Liepos žiedų preparatai ramina, skatina šlapintis, prakaituoti, mažina karščiavimą, padeda atsikosėti, saugo nuo bakterijų ir uždegimų. Arbatų rekomenduojama gerti sergant viršutinių kvėpavimo takų ligomis, bronchitu, gripu, nuovirais skalaujama burnytė, jei vargina gleivinės uždegimas, angina, stomatitas.

Vida Press

Nepiktnaudžiaukite vaistiniais augalais

Nepamirškite, kad vaistažolės yra VAISTAI, kurie gali sukelti šalutinį poveikį, ypač jeigu naudojami netinkamai, pvz., per daug ar per ilgai. Tai itin svarbu, kai kalbame apie arbatas vaikams. Leistina vaistažolių koncentracija arbatoje priklauso nuo vaiko amžiaus, vaistažolės ir negalavimo. Norint paruošti silpnesnę kaip 1 procento arbatą reikia 3 g vaistažolių naudoti 300 ml vandens. Stipresnė 3 procentų arbata ruošiama vyresniam vaikui arba esant ūmiai ligai, tada 3 g vaistažolių užplikome 100 ml vandens. Jeigu neturite galimybių tiksliai pasverti arbatžolių, šaukšteliais jos matuojamos taip:

– kūdikiui – 0,5 arbatinio šaukštelio vaistažolių per parą;

– 1-3 metų vaikui – 1 arbatinis šaukštelis per parą;

– 3-6 metų vaikui – 1 desertinis šaukštas vaistažolių per parą;

– 6-12 metų vaikui – 1 valgomasis šaukštas vaistažolių per parą;

– vyresniems vaikams – iki 2 valgomųjų šaukštų vaistažolių per parą.

Mano išsaugoti straipsniai