53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Atia

Atia, mažyli, mama grįžta į darbą!

Kai mama išeina į darbą ar verslą, o vaikas lieka su aukle arba darželyje, pokyčiai šeimoje neišvengiami. Konsultuoja psichologas dr. Marius Daugelavičius.

Kokios ir kokio stiprumo kils įtampos, labiausiai priklauso nuo starto pozicijos. Jei ir iki vaiko gimimo moteris buvo veikli, puoselėjo savo verslą ar darė karjerą, didžiąją laiko dalį skirdavo darbui, tai ir vėl grįžus prie darbo įtampos nebus labai daug, nes toji darbinė rutina nėra naujiena nei jai, nei jos partneriui.

Visiškai kitokia padėtis, jei verslo imasi moteris, kuri iki tol buvo namų žmogus – mama ir šeimininkė. Tokiu atveju viskas apsiverčia aukštyn kojom, nes šeima buvo pratusi, kad moteris laiko visus keturis namų kampus, laukia su pietumis ir vakariene, visiems randa laiko ir rodo dėmesį, t. y. kaip tik ji kuria santykius ir juos puoselėja. Pradėtas verslas pagrobia didžiąją energijos, laiko ir dėmesio dalį, todėl natūralu, kad sutuoktinis, vaikai ir kiti moteriai artimi žmonės yra nepatenkinti, bet tai neišvengiama.

Pereinamasis laikotarpis gali būti nelengvas, o jei moteris anksčiau nėra dirbusi, gali būti ir skausmingas santykių išbandymas, juk griūna šeimos struktūra.

Svarbu šeimos nariams iš anksto pranešti, kad ketinate grįžti į darbą ar imtis verslo, ir apie tai kalbėtis: kaip gali būti, kas pasikeis, ko tikėtis, taip pat svarbu, kad visi šeimos nariai tam pritartų, palaikytų – tai sumažina įtampą. Tačiau vis tiek reikėtų susitaikyti su tuo, kad pereinamasis periodas bus neišvengiamas ir nelengvas.

KAIP KEIČIASI MOTERIS

Kai paauginusi vaiką moteris imasi verslo, naujų pareigų buvusiame darbe ir pan., tai ši patirtis jai suteikia ryžto, pasitikėjimo savimi, aktyvumo, gebėjimo planuoti, mąstyti strategiškai, moteris mažiau tikisi, kad kažkas pasirūpins ja ir vaikais, žino, kad turi ir gali tai padaryti pati. Tokia „nauja“ moteris gali nepatikti partneriui. Juk tarpusavio santykiai jau būna nusistovėję, aiški šeimos struktūra, rutina ir pan. Be to, santykiai paprastai yra grįsti poliariškumo principu: vienas poroje yra aktyvesnis, labiau savimi pasitikintis, garsiau deklaruojantis savo nuomonę, o kitas paprastai būna pasyvesnis, ramesnis. Čia kaip ir fizikoje – pliusas traukia minusą. Į verslą išėjusi moteris tampa aktyvi, savarankiška, taigi, iš minuso virsta pliusu. Kai susitinka du pliusai, jie ne traukia, o stumia vienas kitą. Neišvengiamai atsiranda trintis. Tokie pokyčiai yra poros išbandymų metas, kritinis taškas, tačiau nebūtinai tai blogai. Jei partneriai geba priimti pokyčius, kalbėtis ir neperlenkti lazdos, išbandymai gali duoti gražios naudos tarpusavio santykiams.

LAIMINGA MAMA – LAIMINGI VAIKAI

Verslios ir labai užsiėmusios mamos guodžiasi mintimi, kad vaikai laimingi, kai laiminga jų mama. Tad jei mama laiminga, kai yra panėrusi į verslą ir reikalus, tai ir vaikams viskas gerai? Šiuose teiginiuose yra šiek tiek tiesos. Jei moteris nelaiminga, kai „sėdi“ namuose, o išėjusi iš namų į darbą, savo verslą yra laiminga, tada ir namuose laimės bus daugiau. Tačiau vaikai mąsto ne taip globaliai. Jie mato tai, kas vyksta, reaguoja į tai, ką mes darome, o ne į tai, ką galvojame. Jei mato, kad mamos ir jos dėmesio yra vis mažiau, ji rečiau apkabina, pasako gerą žodį ar prieš miegą paseka pasaką, tai neišvengiamai palieka pėdsaką psichikoje ir paskatina reakciją, kuri, deja, nėra teigiama. Vaikai turi psichologinių poreikių ir juos reikia patenkinti.  

KO REIKIA MOTERIAI?

„Išėjusiai į darbą ar pradėjusiai savo verslą moteriai labai reikia vyro paramos, nes tai svarbiausia, ko jai reikia. Jos ji ir tikisi. Jeigu reikės patarimo, moteris pati paprašys. Vyrai, ypač patys turintys verslą, vedini gerų ketinimų padaro dažną klaidą – pradeda patarinėti moterims, ką ir kaip reikia daryti, keisti ir t. t. Tačiau moteris „girdi“ ne patarimus, o tai, kad vyras jos nepalaiko. Ji įsižeidžia, užsidaro, pradeda šlubuoti santykiai.“

Mano išsaugoti straipsniai